Richard Golian


profile image

Richard Golian

Narodil som sa v Banskej Bystrici. Momentálne som študentom politológie a medzinárodných vzťahov na Univerzite Karlovej, popri tom pôsobím v oblasti online predaja.

Verejný zápisník Español, Français

V regióne V4 je jednotkou budapeštianska univerzita.

22. september 2016 ,
"The World University Ranking" ako jeden z troch najstarších a najuznávanejších rebríčkov hodnotiacich vysoké školy, zverejnil 1000 najlepších. Pri pohľade naň ma zaujímali školy najmä v našom regióne. Pozrime sa teda nato, ako dopadli.rebríček škôl Ale najprv si v skratke povedzme, podľa čoho sa vysoké školy v tomto rebríčku hodnotia. Tak "The World University Ranking" sa zameriava najmä na vzdelávanie, výskum, citácie a na spoluprácu s praxou či so zahraničím.

Keď si porovnáme vysoké školy z Českej republiky a Slovenska vidíme priepastný rozdiel. Do prvej 1000ovky vysokých škôl sa dostali len 2 slovenské. A to Univerzita Komenského v Bratislave a Slovenská Technická univerzita. Na rozdiel od 12 škôl z Českej republiky. Na prvý pohľad až hrozivo vyzerajúci rozdiel. Čomu môžu vďačiť aspoň tie dve univerzity ktoré sa tam dostali? Silná stránka Univerzity Komenského bola v medzinárodnej spolupráci, Slovenská technická univerzita bodovala najmä vďaka dobrej spolupráci s praxou. Ani jedna však nedokázala atakovať vysoké priečky ani vzhľadom na náš región Vyšehradskej skupiny.

Ktoré sú teda tie najlepšie univerzity v našom regióne? Poďme si predstaviť prvú trojku:

3. Semmelweis Egyetem

Založená roku 1769, je najstaršou lekárskou vysokou školou v Maďarsku. Má približne 10 000 študentov zo 60 krajín sveta. Momentálne je najväčšou zdravotníckou inštitúciou v krajine.

2. Univerzita Karlova

Založená roku 1348 , je jednou z najstarších európskych univerzít. Presnejšie najstaršia severne od Talianska a východne od Paríža. Vo viacerých rebríčkoch sa umiestňuje na prvom mieste vrámci tohto regiónu. No podľa "The World University Ranking" jej patrí aj tak pekné druhé miesto. Čo mňa, ako jej študenta samozrejme napĺňa hrdosťou.

1. Stredoeurópska univerzita v Budapešti

Je medzinárodná súkromná univerzita, ktorú roku 1991 založil a financuje George Soros. Sídli v centre Budapešti a ponúka magisterské a doktorandské štúdium v angličtine, a to v matematike, v práve, v spoločenských, humanitných a ekonomických vedách. Systém výuky poňala zámorským štýlom. A mne už neostáva nič iné len pogratulovať jej, k prvej priečke v našom regióne. A zaželať veľa vedeckých objavov a úspešných absolventov.


profile image

Narodil som sa v Banskej Bystrici. Momentálne som študentom politológie a medzinárodných vzťahov na Univerzite Karlovej, popri tom pôsobím v oblasti online predaja.