Richard Golian


profile image

Richard Golian

Narodil som sa v Banskej Bystrici. Momentálne som študentom politológie a medzinárodných vzťahov na Univerzite Karlovej, popri tom pôsobím v oblasti online predaja.

Verejný zápisník Español, Français

Eurobarometer: 71 % Slovákov si myslí že Európska únia je „ostrovom stability" v turbulentnom svete, je to nad priemerom únie

29. január 2017 ,
Svet, v ktorom žijeme asi väčšina ľudí stabilným nazvať nemôže. Je to svet kde vojnu, teror berieme ako samozrejmosť. Kde sa "elity odtrhli od reality", a k moci sa dostávajú populisti. Je ale v tomto turbulentnom prostredí Európska únia tzv. „ostrovom stability“? Keď sa nad touto otázkou zamyslím. Tak si uvedomím, že ak to kde sa môže človek narodiť označíme za lotériu, tak môžem kľudne prehlásiť, že som vyhral Jackpot. Takto to asi všetci vnímať nebudú. To čo nato hovoria Európania zisťoval ku koncu roka 2016 eurobarometer.
graf z eurobarometra
Výsledkom jeho prieskumu bolo že približne 2 tretiny opýtaných považuje priestor kde žijeme ako stabilný v nepokojnom svete. Skepticizmus sa najvýraznejšie v celoúnijnom meradle prejavila medzi Holanďanmi. Kde ale už dlhodobo môžeme pozorovať negatívne vnímanie celého európskeho projektu. A pri ktorých sa hneď po brexite skloňovalo taktiež referendum o členstve. Čo mňa asi najviac prekvapilo je Španielsko a Estónsko na konci rebríčka.

Čo sa týka Slovenska, 71% ľudí si myslí že EU je stabilným priestorom. Z hľadiska nášho regiónu ale aj celej Európskej únií je to nad priemerom. Z našich susedov mali optimistickejší pohľad na stabilitu EU už len Rakúšania aj to len o jedno percento. Nad priemer EU sa vyšplhali ešte poliaci s 67%. Pri Českej republike a Maďarsku sa ale už vo väčšej miere prejavil euroskepticizmus. A nachádzame ich v spodných poschodiach rebríčka.

profile image

Narodil som sa v Banskej Bystrici. Momentálne som študentom politológie a medzinárodných vzťahov na Univerzite Karlovej, popri tom pôsobím v oblasti online predaja.