23. júna 2019 Protest na Letnej
Poznámky, eseje & príbehy

Poznámka z 24.1. 2020: Na dlhú dobu posledný príspevok o súčasnej slovenskej politickej scéne vyšiel v marci 2018 po vražde novinára. Dospel som iba k tomu, že netreba politikom veriť a fandiť, ale kontrolovať ich všetkých do jedného. A čo sa týka voľby, správna podľa mňa neexistuje. Prikláňam sa ale k tomu, že správne sa človek môže zachovať v priebehu volebného obdobia, kontrolovaním politikov či nastolovaním tém. Taktiež mám tendenciu prikloniť sa k tomu, že existuje nesprávna voľba.

Čo sa týka tohto príspevku, použil by som dnes iné slová, pôvodný zmysel textu by som však do veľkej mieri ponechal.

Námestie SNP po voľbách

18.3.2016

"Hostina Smeru teda plynulo pokračuje, pribudli iba traja noví stolovníci. Nemôžu vyberať kuchára, chody ani korenie a porcie im delí Fico. Dúfajú však, že aj z omrviniek sa dobre najedia, len nech sa už podáva."

Na úvod som si dovolil citovať Jakuba Fila zo SME. Problém je v tom, že voliči nedali hlas politikom na to, aby sa pridávali k hostine. Ich úloha bola zastaviť plytvanie jedlom. Ale pri tom zhone nato asi zabudli, tak sme sa rozhodli im to pripomenúť. Žije tu stále veľa slušných ľudí. Áno, nie všetkých sa podarilo našej vládnej garnitúre vyhnať za hranice. Dnes môžeme vidieť, že sa títo ľudia vedia spojiť keď ide o Slovensko.

Na pódiu sa striedali osobnosti

Henrieta Mičkovicová, Richard Stanke, Alexander Bárta a mnohí ďalší umelci. Z politickej scény napríklad Richard Sulík, Alojz Hlina či Igor Matovič s Veronikou Remišovou. Túto akciu si nenechal ujsť ani autor knihy Gorila Tom Nicholson. Všetkých týchto ľudí vyhnala dnešná situácia do ulíc, už sa na to jednoducho nedalo pozerať.

Medzi najvýraznejších rečníkov bezpochyby patrili Richard Stanke a Igor Matovič. Svojej povesti neostal nič dlžný ani Alojz Hlina, ktorý sa pousmial nad prioritou novej vlády obnoviť ICčka v situácií, keď tu ľudia zomierajú od hladu, majú na krku exekúcie. Ironicky dodal, že prioritou ďalšej vlády môže byť, nech ICčka chodia načas.

Igor zas začal príbehom:

"Dnes ráno som bol na pumpe. Keď som odtiaľ odchádzal tak pani ktorej som platil ma zbadala tak hovorí že, 'no ale sme dopadli. Zradili nás.' Nemal som slová, ako pomaly ani teraz nemám slová. Trošku sa mi trasie hlas, ani som nič nepovedal a ona povedala 'viete čo ma teší?... To, že to je posledný krát...'"

Hovoril ďalej aj o tom, ako sa rozdeľovali ministerstvá, že tam muselo strašné "Obludárium" sedieť, keď hneď skákali po tých, kde sú najväčšie eurofondy. A zdravotníctvo a školstvo ostalo na stole ako posledné. Zhodnotil to tak, že to bude najskorumpovanejšia vláda akú Slovensko kedy malo.

Ten najsilnejší moment večera sa blížil. Richard Stanke prečítal vyhlásenie umeleckej obce k súčasnej politickej a spoločenskej situácií.

„Nastal náš čas. Z tohto miesta vysielame jasný odkaz vláde, že už sa nemienime prizerať na to, kam naša krajina kráča.“