23. júna 2019 Protest na Letnej
Poznámky, eseje & príbehy

Poznámka z 24.1. 2020: Toto je na dlhú dobu posledný príspevok o súčasnej slovenskej politickej scéne. Dospel som iba k tomu, že netreba politikom veriť a fandiť, ale kontrolovať ich všetkých do jedného.

Vo volebnej miestnosti sa síce správne rozhodnúť nemôžem, pretože budúcnosť predpovedať neviem, môžem ale vychádzať z minulosti, a tak sa prikláňam k tomu, že sa môžem rozhodnúť nesprávne. Rovnako tak k tomu, že správne sa môžem zachovať mimo nej, v priebehu volebného obdobia, kontrolovaním politikov a nastolením tém. To, čo označím za nesprávnu voľbu, alebo to, z čoho spravím tému, asi bude závisieť od toho, čo od štátu a politiky očakávam. Ak v prvom rade fungujúce inštitúcie, právny štát a slobodu prístupu k informáciám, tak by som prišiel s témou ako je táto.

Po vražde novinára

16.3.2018

Zhromaždenie pár dní po vražde (Banská Bystrica)

Dva týždne boli o tom, či Fico áno, alebo nie. Ľudia kričiaci na námestiach „dosť bolo Fica!“. Nejde tu však o neho, o Pellegriniho, alebo Matoviča. Ide hádam o nefungujúce inštitúcie, políciu, špeciálnu prokuratúru. A v tomto sme sa za dva týždne nikde neposunuli. A tým, ktorí sa na nás z obrazoviek usmievajú, to mimoriadne vyhovuje.

Alebo posunuli? Zriadila sa nezávislá policajná inšpekcia? Došlo k reforme prokuratúry? Došlo k výmene na kľúčových postoch v špeciálnej prokuratúre, NAKA a polícií? Nie, jediná zmena je, že Kaliňák bude mať niektorých ľudí na špagátiku už nie z pozície ministra, ale z pohodlia domova. Tým, že sme všetko zosobnili do Fica, dali sme mu príležitosť na posledný víťazný ťah. A tým z nás Danko, Fico a Bugár ľahko mohli urobiť hlupákov. Nič sa totiž na fungovaní inštitúcií a dôvere v nich nemení.

Hrdo sa pod tento stav podpisujú nielen ľudia bez politickej budúcnosti, ale aj tí, ktorí začali o sebe hovoriť, že ponúkajú tretiu cestu. Doteraz neviem, kam chce Danko po tejto ceste dôjsť. S nápadmi na zoštátnenie televízie a obohacovaním sa z tendrov na zbrojenie, to bude prinajlepšom Bielorusko.

Ako z toho von? Okrem toho, že dnes naše telesné schránky dopravíme na námestia, je súčasťou riešenia do budúcna čítať a počúvať s porozumením. A čo je najdôležitejšie, klásť tie správne otázky. Vždy sa treba zamyslieť, či v tom, čo od politikov počujeme, je aj obsah. V heslách „nie som štandardný politik“, „sme jediná skutočná opozícia“, veľa obsahu niet.

Pýtajte sa politikov, ktorí majú ambície vystriedať to, čo máme teraz, či zvýšia kontrolu samých seba, či si sami odoberú časť moci. Či zmenia prokuratúru tak, aby už nezáviselo všetko len od politických nominantov na jej čele, či zriadia nezávislú policajnú inšpekciu, ktorej sa Kaliňák dlhé roky bránil. Pýtajte sa a dobre porozmýšľajte nad odpoveďami, ktoré dostanete. Ak aj má niekto z nich toto v programe, akú majú ľudia istotu, že to pri koaličných rokovaniach nezahodia do koša? Podpisujú sa tu deklarácie, predvolebné dohody, o tomto ani slovo. A preto sa spoločne pýtajme. Oni za nami prídu, to vám môžem sľúbiť. Tí, ktorí im radia, im naordinujú pred voľbami kontaktnú kampaň. Dokopú ich k tomu, aby chodili medzi ľudí, aj keď sami by sa tomu najradšej podaktorí vyhli. Nedajme im dýchať a vykrúcať sa, pokiaľ ide o tieto otázky. Obnoviť funkčnosť inštitúcií je základ toho, aby ich prácu nemuseli robiť novinári. Toto je jedna z foriem skutočného boja za Janka, za našu budúcnosť.