Richard Golian


profile image

Richard Golian

Ľudská bytosť, ktorá rada premýšľa a tvorí


Verejný zápisník en es fr sl

Babiša tlačia do kúta, "Vláda, alebo biznis!".

, 21. marec 2016 ,

Končí sa spanilá jazda Andreja Babiša? Tak túto otázku si kladú mnohí. Tento chlapík sa javil ako protikorupčný bojovník s heslom:

"Všetci vám klamú, všetci kradnú"

Dnes je otázne, či ho tak ešte česká spoločnosť môže vnímať.

Kauza "Čapí hnízdo"

Slovné spojenie "Čapí hnízdo" je jedno z najpoužívanejších na českom internete. Môže za to podozrenie na účelové čerpanie dotácií určených iba pre malé alebo stredne veľké firmy. Andrej Babiš previedol v roku 2008 novo založenú farmu na iného majiteľa, pretože jeho koncern Agrofert by dotáciu vo výške 50 mil. korún nezískal.

Agrofert s ním vraj nemal nič spoločné. Dalo by sa o tom polemizovať, keďže pôsobenie dcéry a švagra v dozorných orgánoch Babiš komentovať odmieta. Po vypršaní dotačnej podmienky spoločnosť zanikla fúziou so spoločnosťou ktorej vlastníkom je Andrej Babiš. Každý nech si o tom spraví vlastný názor. Jeho kolegovia z ostatných strán už ale zareagovali.

Kauza spojila súperov, heslo "Všetci proti jednému"

Táto situácia vyhovuje všetkým ostatným. Môžu sa spojiť a ľahko sa zbaviť svojho silného politického súpera. Ako? Sprísnením zákona o konflikte záujmov.

Navrhovaná novela z dielne ČSSD (koaliční partneri Babišovej strany) zakazuje členom vlády ovládať obchodné korporácie a priamo alebo nepriamo v nich uplatňovať rozhodujúci vplyv. Zákon odkazuje Babišovi jasne "Buď vláda, alebo biznis". Túto stredu na mimoriadnej schôdzi Snemovne chce Babiš zverejniť meno majiteľa "Čapího hnízda" v čase, keď firma žiadala o dotácie. Či to Babišovi nejako pomôže uvidíme. Zatiaľ opakuje jedno, táto kauza nemá nič spoločné s jeho pôsobením v politike. Podľa opozície by však mal Babiš vyvodiť z kauzy osobnú zodpovednosť. A záver? "Všetci vám klamú, všetci kradnú.... a teraz už aj ja!"

#politika

profile image

Ľudská bytosť, ktorá rada premýšľa a tvorí