Richard Golian


profile image

Richard Golian

Narodený v Banskej Bystrici. Študent politológie a medzinárodných vzťahov na Univerzite Karlovej. (rg, 2016)

Ľudská bytosť, ktorá rada premýšľa a tvorí. (rg, 2018)


Verejný zápisník Français, Castellano, English

Poznámka z 25.11. 2018: Príspevky o slovenskej politike a politikoch som začal písať po marcových voľbách 2016. Na dlhú dobu posledný vyšiel v marci 2018 po vražde novinára. Dospel som iba k jednej veci, netreba politikom fandiť, ale kontrolovať ich všetkých do jedného.

Dnes si uvedomujem, že títo dvaja páni nestáli za to, aby som o nich v tejto súvislosti písal.

Sulík dosiahol nemožné

, 12. apríl 2017 ,

Sulíkov “eurorealizmus“ dosiahol azda niečo, čo by bolo ešte pred časom nepredstaviteľné. Pre časť pravicových proeurópskych voličov, či takto ladených komentátorov a novinárov, je Róbert Fico ako premiér Slovenska priateľnejší ako Richard Sulík.

K Sulíkovým démonom minulosti ako Euroval sa dnes pridáva napríklad vyhlásenie, že by chcel vidieť Nigela Faraga ako predsedu Európskeho parlamentu. Alebo že Marine le Pen je pre Európsku úniu hrozbou len preto, že je to socialistka.

Ale nie len to. V jeho dnes už miestami dosť známom manifeste slovenského eurorealizmu nám predstavil tak “reálne“ a “prospešné“ riešenia ako vrátenie štandardov ochrany spotrebiteľa na národnú úroveň. Aby každá firma ktorá na európskom trhu bude podnikať, musela sledovať štandardy nie jedny, ale 27 rôznych. Síce nie som ekonóm, ale toto asi tomu obchodu pomáhať veľmi nebude. A to sa ani nevyjadrujem k tomu, že presadenie tejto veci z “manifestu eurorealizmu“ je absolútne nereálne.

Doteraz to boli skôr veci povedané, napísané. To čím momentálne pre niektorých prekročil tu pomyselnú červenú čiaru je hlasovanie o bezvízovom styku s Ukrajinou, kde ako jediný slovenský europoslanec hlasoval proti.

Tieto Sulíkove činy a slová robí bohužiaľ pre ľudí, ktorí by inak veľmi radi volili SAS, z tejto strany stranu nevoliteľnú. Toto všetko si musia v liberálnom dome uvedomovať.

Je tu možnosť, že taktika je zbierať hlasy odpadnuté od Kotlebu a Kollára a je to dobre premyslená stranícka stratégia a nie len Sulíkova eurorealistická one man šou. Ale čo tým môže v konečnom dôsledku docieliť, to mi až tak premyslené nepríde.

Ľudia, možno aj bývalí voliči SAS, či z toho pravicového eurooptimistického spektra môžu mať panický strach z toho, ako Sulík ako premiér začne kopať do Bruselu každý týždeň a zmení sa na slovenského liberálneho Orbána. Ako sa tento strach môže prejaviť? No tí pravicoví voliči by to za normálnych okolností hodili SAS OLANO KDH a SMK, ale hodia to radšej Mostu a Progresívcom(aj keď nevylúčenie Smeru u PS je stále otázne), ktorí Smer nevylúčia a povedia si, že toho Fica ovládaného oligarchami na tom premiérskom poste znesú skôr ako Sulíka, pri ktorom nevedia, čo môžu čakať.
profile image

Narodený v Banskej Bystrici. Študent politológie a medzinárodných vzťahov na Univerzite Karlovej. (rg, 2016)

Ľudská bytosť, ktorá rada premýšľa a tvorí. (rg, 2018)