človek

Poznanie:

Ako som sa stal znovu dieťaťom:

V druhom ročníku na univerzite sa niečo zlomilo. Neprišiel však rýchli obrat, bola to skôr postupná zmena. Zmena od som presvedčený, že cez myslím si až k premýšľam o.
18.3.2019

Kto sú Volťáci?:

Skutočné celoeurópske politické strany? S jedným programom pre celú Európu, individuálnym členstvom, spoločným financovaním a jedným sídlom?
21.11. 2018

Čo chcem od Európskych inštitúcií?:

Už je to nejaký čas, sedel som v parku a počul som zaujímavú myšlienku. Bolo to v súvislosti so zrušením spoplatneného roamingu. „Konečne nám tá EU na niečo je.“
Verejný zápisník en es fr si

Ako prvý vystúpil proti Mečiarovi?

17.11.2019 English

„Neospravedlniteľné, neobhájiteľné. Na toto sa nesmie nikdy zabudnúť.“ Slová zakladateľa a predsedu Verejnosti proti násiliu, Fedora Gála, ktorý spomína na príbeh brata mojej prastarkej Andreja Sámela. U nás doma sme nezabudli, starká našla aj staré články s jeho vyjadrením.

Príbeh sa týka obdobia po Nežnej revolúcii, vďaka ktorej dnes môžem mimo iné písať to, čo mám na srdci, a áno, dnes si pripomíname 30. výročie novembrových udalostí.

Príbeh tak, ako ho vnímam ja

Spolu s veľkou nádejou môžu prísť aj tí, ktorí chcú túto nádej využiť a zneužiť a zdá sa, že inak to nebolo ani na Slovensku po páde socializmu.

V tomto období začína získavať moc istý právnik z Nemšovej menom Vladimír Mečiar, nastupuje na post slovenského ministra vnútra. To, že už v roku 1990 bolo veľmi ťažké postaviť sa mu do cesty, sa presvedčil Andrej Sámel, vtedajší námestník federálneho ministra vnútra. V roku 1990 sa rozhodol o Mečiarových metódach informovať prezidenta Václava Havla. Upozorňoval prezidenta na Mečiarov sklon budovať si osobnú moc bez kontrolných mechanizmov.

V tomto čase sa to veľmi nenosilo, takmer všetci Mečiara nasledovali, bola to rodiaca sa hviezda. V tejto dobe ho neprekukli ešte ani jeho blízki spolupracovníci z Verejnosti proti násiliu, teda dnešné hviezdy humoristických relácii či ctení hostia politických a historických debát. Sámel prezidenta Havla informoval mimo iné aj o nacionalistických snahách, a to viac ako dva roky pred rozpadom federácie.

Odozva prišla rýchlo a Vladimír Mečiar začal voči nemu otvorene vystupovať. Na Sámela bol vytvorený veľký tlak, zrazu bol označený za agenta. Ponúkol svoju rezignáciu, federálny minister vnútra ju najprv prijať nechcel, neskôr tak predsa len urobil a Andrej Sámel išiel do dôchodku.

Články z roku 1991 pod názvom: Andrej prehovoril

Informácie, ktoré mal o praktikách na Slovensku, po nejakom čase zverejnil. V reakcii na to ho páni Vladimír Mečiar a dodnes hviezda televíznych obrazoviek Milan Kňažko žalovali a náklady na súdne spory ho dostali do finančných problémov.

A to sa nám všetkým len snažil povedať, že má informácie o možnom konci Československa v období, keď o rozdelení federácie nebola vôbec reč (ešte pred voľbami 1992 hlavné strany nemali v programe rozpad štátu). Varoval nás pred Mečiarom, upozorňoval na jeho kontakty s KGB, obával sa nedemokratického vývoja na Slovensku, a to v čase, keď mal Mečiar ohromnú podporu verejnosti.

Nechávam na každom, nech si zodpovie otázku, komu dali udalosti na Slovensku po roku 1991 za pravdu.


Zdroje informácii a ďalšie zaujímavé články o Andrejovi Sámelovi:

Andrew K Milton: The Rational Politician: Exploiting the Media in New Democracies
Andrej Sámel
Fedor Gál: Čriepok z mozaiky.
Fedor Gál: Ešte raz a naposledy: Koniec príbehu
Luciano Antonetti: Arrestato Bilak Aprì Praga all'Urss
Andrej Sámel
Nezávislý denník SMER-dnes (a po ňom napr. aj Slovenský východ, Mladá fronta dnes, Práce, Slezkomoravský den): Andrej prehovoril
Pavlík Vladimír: Ako Mečiar a Kňažko gen. Sámela žalovali
sme.sk: Generál Sámel sa označuje za jednu z prvých obetí nežnej revolúcie
The New York Times: Evolution in Europe; Czechoslovakia Detains Ex-Communist Party Leader and 4 Others
Andrej Sámel
Zamudio Martínez, R.: La revolución de terciopelo en Checoslovaquia: cronología 1988-1990
Andrej Sámel


Poznanie:

Ako som sa stal znovu dieťaťom:

V druhom ročníku na univerzite sa niečo zlomilo. Neprišiel však rýchli obrat, bola to skôr postupná zmena. Zmena od som presvedčený, že cez myslím si až k premýšľam o.

človek