Richard Golian


profile image

Richard Golian

Ľudská bytosť, ktorá rada premýšľa a tvorí.


Verejný zápisník Français, Castellano, English

Argumenty pre zotrvanie Spojeného kráľovstva v EU

, 4. apríl 2016 ,

V poslednom období sa čoraz viac skloňuje možný odchod Veľkej Británie z Európskej únie. Predstavitelia tak ako proeurópskeho, tak aj euroskeptického tábora predkladajú argumenty v domnienke, že pravda je na ich strane.

Média analyzujú výhody a nevýhody takzvaného Brexitu. K tejto otázke sa vyjadrujú poprední svetoví lídri, osobnosti spoločenského života či vedci atd., toto všetko vo veľkej miere ovplyvňuje celú diskusiu.

Čo prináša Spojenému Kráľovstvu členstvo v únií? Čo môžu Briti stratiť v prípade vystúpenia?

Pozrime sa bližšie s čím operuje tábor proeurópanov.

Jednotný trh

Je to jeden z hlavných pilierov Európskej únie. Obchod medzi Britániou a Európskou úniou má priamy dopad na viac ako 4,3 milióna pracovných miest. Vývoz do Európskej únie je v objeme 200 miliárd libier ročne. Tvorí viac ako 40 % celkového britského exportu a každým rokom toto číslo rastie. City of London si drží svoje meno svetového finančného centra najmä preto, že je vstupnou bránou do Európy pre svetové korporácie. Je životne závislé od kontinentálneho bankového sektora.

Z francúzskych úst počuť o pripravení červeného koberca do Paríža pre korporácie a finančné domy, ktoré budú svoje aktivity po brexite chcieť premiestniť do jadra Európskej únie. Američania apelujú diplomaticky, to japonci si nedávajú servítku pred ústa, otvorene hovoria, že Londýn je pre nich zaujímavý len ako vstupná brána do Európy.

Definitívna strata silného geopolitického postavenia

Po brexite by britskí lídri stratili možnosť spolupodieľať sa na spoločnom európskom rozhodovaní v oblasti unijnej zahraničnej, bezpečnostnej a obrannej politiky. Rôzne globálne výzvy stoja pred nami, hlas zjednotenej Európy má potenciál hlasnejšie znieť. Vplyv osamotenej Británie na dianie by však bol už len minimálny. Obzvlášť pri tom, keď by hrozilo odtrhnutie proeurópskeho Škótska.

Vystúpenie z únie, alebo aj začiatok konca pre UK

„Spojené kráľovstvo by sa mohlo rozpadnúť, ak by Briti hlasovali za vystúpenie krajiny z Európskej únie, pretože by to podporilo argumenty škótskych nacionalistov.“ William Hague (bývalý britský minister zahraničných vecí)

Je všeobecne známe, že Škóti sú oveľa viac proeurópski ako Angličania a odmietajú vystúpenie Británie z únie. Nemôžeme vylúčiť, že by to neinšpiroval aj nacionalistov vo Walese a v Severnom Írsku a naštartovali sa separatistické nálady aj v týchto častiach monarchie. Bol by to začiatok konca pre Spojené Kráľovstvo.

profile image

Ľudská bytosť, ktorá rada premýšľa a tvorí.