človek

Poznanie:

Ako som sa stal znovu dieťaťom:

V druhom ročníku na univerzite sa niečo zlomilo. Neprišiel však rýchli obrat, bola to skôr postupná zmena. Zmena od som presvedčený, že cez myslím si až k premýšľam o.
17.11.2019

Ako prvý vystúpil proti Mečiarovi?:

Informácie, ktoré mal o praktikách na Slovensku, po nejakom čase zverejnil. V reakcii na to ho páni Vladimír Mečiar a dodnes hviezda televíznych obrazoviek Milan Kňažko žalovali.
21.11. 2018

Čo chcem od Európskych inštitúcií?:

Už je to nejaký čas, sedel som v parku a počul som zaujímavú myšlienku. Bolo to v súvislosti so zrušením spoplatneného roamingu. „Konečne nám tá EU na niečo je.“
Verejný zápisník en es fr si

Kto sú Volťáci?

18.3.2019 English

Skutočné celoeurópske politické strany? S jedným programom pre celú Európu, individuálnym členstvom, spoločným financovaním a jedným sídlom? Niekto by možno povedal, že voľby do Európskeho parlamentu by boli prehľadnejšie. Niekto by zas možno tvrdil, že demokratickejšie. Niekto namiesto rozprávania koná. A tak vzniklo Volt Europa. Na Slovensku hnutie zatiaľ neznáme, vo Francúzsku vystupujúce v celoštátnej televízií.

Volťáci síce kandidujú do Europarlamentu už tento rok, nedá sa však očakávať veľký úspech tak mladého hnutia, naprieč Európou má veľmi malú poznateľnosť. Viac by sme o nich mohli počuť o 5 či 10 rokov, závisieť to bude najmä od nich.

Prichádzajú so zmenou, so zmenou fungovania politiky v EU. Paradoxne kritizujú to, čo je terčom kritiky opačného pólu, a to euroskeptikov, teda demokratický deficit Európskej únie.

Preto chcú vytvoriť prvú celoeurópsku politickú stranu a do tohtoročných eurovolieb idú s jedným programom. Opak toho, čo vidíme doteraz, kde v každom štáte kandiduje strana s iným programom. Keď si len tak zoberieme 5 strán na členský štát, tak 5 x 28 programov je naozaj dosť. Potom sa objavuje klasická otázka, „a čo zmôže tých pár našich poslancov?“.

Nechcem tu však hovoriť, čo je horšie, čo lepšie, len poukázať, že v budúcnosti môžu existovať obidve možnosti a sú ľudia, ktorí sa snažia, aby to tak bolo.


Poznanie:

Ako som sa stal znovu dieťaťom:

V druhom ročníku na univerzite sa niečo zlomilo. Neprišiel však rýchli obrat, bola to skôr postupná zmena. Zmena od som presvedčený, že cez myslím si až k premýšľam o.

človek