Richard Golian


profile image

Richard Golian

Narodený v Banskej Bystrici. Študent politológie a medzinárodných vzťahov na Univerzite Karlovej. (rg, 2016)

Ľudská bytosť, ktorá rada premýšľa a tvorí. (rg, 2018)


Verejný zápisník Français, Castellano, English

Z dňa 12.1. 2019: Pamätám si, ako by to bolo včera, hneď po skončení debaty som chytil do rúk mobil a začal si zapisovať, mal som silnú potrebu k tomu niečo povedať.

Diskusia kandidátov na Bystrického župana

, 20. septembra 2017 ,

Píše sa rok 2017. Je streda 20. September. V okolí Záhrady Centra nezávislej kultúry v Banskej Bystrici je čulý ruch. Ľudia pomaly prichádzajú na diskusiu kandidátov na župana. V očiach im vidieť nádej.

Čo však bolo možné z ich očí čítať na konci? Vychádzajú odtiaľ zmätené tváre. Bolo cítiť znechutenosť z toho, čo sa v záhrade odohralo. V priebehu diskusie sa nad Banskou Bystricou zotmelo a zdalo sa, že sa pomaly stmieva aj nad svetlou budúcnosťou kraja.

O čom bola debata? Poďme najprv k najkratšej časti, tá bola o programe. Viem z nej že Mičevov program je na stránke stanomicev.sk a Klusov na martinklus.sk.

A teraz poďme na to hlavné. V skratke to bolo o prieskumoch, o vzájomnom obviňovaní. Samé zaujímavé témy, alebo aj nie.

Snažím sa nájsť na dnešnom večeri aj niečo pozitívne. Hádam by to mohlo byť to, že zajtra je nový deň. A v Bystrici konečne otvoríme dlho očakávanú autobusovú stanicu. Tak aspoň niečo no. Bude tam niekoľko kaviarní, tam by si naši kandidáti mohli nabudúce vyprať špinavé prádlo a neťahať ho do verejných debát.

Mala táto debata nejakého víťaza? Teda okrem súčasného župana. No asi sa to dozvieme neskôr. Každopádne si myslím, že aj s diskutujúcich z toho mohol niekto niečo vyťažiť. Racionálna taktika mi prišla tá Kašperova. Zaútočil na Lunterove slabé miesta. Na pridelené eurofondy a podporu Smeru. Racionálne z toho pohľadu, že vie, že sa na Lunterové čísla nedostane a oslabením Luntera by celú súťaž demokratických kandidátov mohol vyrovnať.

Druhý, ktorý by z toho mohol niečo získať, je Juhaniak. Neriešil príliš tému prieskumov, ktorá sa stáva už aj celkom nudnou(keď vám z debaty polku ukrojí). Ani sa príliš nezapájal do útočenia na ostatných. Namiesto toho hovoril o tom, čo sa mu v Brezne podarilo a tak celkovo, urobil si obraz takého toho kompetentného. Už to nie je ten, ktorého poznajú len v Brezne a inde majú problém zapamätať si, či sa volá Juhaniak alebo Jahuniak.

Aby som prešiel všetkých, tak Mičev ma nijako neprekvapil, dával dôraz na memorandum a na okrúhli stôl. Od Klusa som čakal viac, v podstate hodinu po diskusii nemám o ňom čo povedať, to asi hovorí za všetko. Lunter sa celkom držal pri tých útokoch na neho. Som zvedavý na to, ako to dopadne.#politika#banska_bystrica

profile image

Narodený v Banskej Bystrici. Študent politológie a medzinárodných vzťahov na Univerzite Karlovej. (rg, 2016)

Ľudská bytosť, ktorá rada premýšľa a tvorí. (rg, 2018)