Richard Golian


profile image

Richard Golian

Ľudská bytosť, ktorá rada premýšľa a tvorí.


Verejný zápisník Français, Castellano, English

Poznámka z 25.11. 2018: Na dlhú dobu posledný príspevok o slovenskej politike vyšiel v marci 2018 po vražde novinára. Dospel som iba k jednej veci, netreba politikom fandiť, ale kontrolovať ich všetkých do jedného.

Veľká búrka

, 1. február 2018 ,

Predstavme si Zem a na nej niekoľko vodných plôch, jazier, nádrží. Voda sa z nich odparuje, inokedy naprší. Odparí sa z jedného, naprší do druhého. Jedno môže vyschnúť, druhé zasa vzniknúť.

Prenesme to do politiky, politická strana ako jazero, sama o sebe neživá diera v zemi. Voda jej dá zmysel tak, ako volič dáva zmysel politickej strane. Voliči sa preskupujú, hladiny jazier sa menia.

O čom bude príbeh, ktorý vám rozpoviem. Bude to príbeh o dvoch oblakoch a predpovedi veľkej búrky. Príbeh hovorí o dvoch oblakoch, z ktorých každý krúži nad jednou polovicou jazier a nikdy neprejde nad tú druhú. Voda, ktorá sa vyparuje nad jednou skupinou jazier, sa do nich zas vždy vráti.

Príbeh o dvoch oblakoch

Inak povedané, príbeh o dvoch prúdoch slovenskej politiky. Investigatívny novinár Marek Vagovič na diskusii so študentami minulý rok povedal:

„Keď si dlhodobo sledujete, že aký počet hlasov zhruba získavajú strany ako Smer, HZDS, SNS a koľko získava ten druhý tábor, ten opozičný, tak plus mínus to vždy býva niekde okolo 55-45 60-40. A keď pravica náhodou zostaví vládu, ako sa to stalo v roku 2010, tak to bola veľká zhoda okolností, že HZDS prepadlo, že SNS malo len tesne nad 5 percent. Ale väčšinovo vždy majú tá druhá strana, tá nazvime to ľavicovo nacionalistická má vždy o niečo navrch a tá opozícia ma plus mínus okolo 40 všetky voľby.“

Poďme sa na to pozrieť. Prvé parlamentné voľby samostatného Slovenska prišli v roku 1994. V nich ľavicovo nacionalistický tábor získal spolu niečo viac ako 60 percent. O 4 roky neskôr to bolo už len 55. Voľby roku 2002 znamenali príchod Smeru, na výsledok celého tábora to nemalo veľký vplyv, došlo k preskupeniu voličov. Získali spolu okolo 53 %. Výsledok zopakovali aj v roku 2006. Vo voľbách 2010 prvý raz tento tábor neprekročil 50 % hranicu, získal približne 49 %. Vo voľbách 2012 už Smer, SNS a ďalšie ľavicové či nacionalistické strany získali tých svojich 53 %. Je teda pravda, že to plus mínus vždy vychádza tak, ako tvrdil Vagovič.

Určitú zmenu priniesol rok 2016. V tomto roku prichádza niečo nové. Nazvime to pracovne „tábor rýchlych riešení“, ktorý bral hlasy od každého. Ideálny príklad je strana Sme Rodina, ale môžeme tam zaradiť aj Kotleba – ĽSNS. Exit poll agentúry Focus pre voľby 2016 jasne ukazuje, že tak ako volili stranu Sme Rodina bývalí voliči SDKU-DS, SAS a OĽaNO, tak aj bývalí voliči Smeru či SNS. U Kotlebu je to podobné, aj keď ten o niečo viac lovil z vôd toho ľavicovo nacionalistického tábora.

obrázok: slovenska politika

Predpoveď veľkej búrky

„Politika sa naozaj zmenila hej. A sú ľudia, ktorí to ešte ignorujú, ale tých už nikto nebude voliť.“ Nemenovaný predseda KDH

Niektorí politici, komentátori a novinári predpovedajú dejinnú zmenu v budúcich voľbách, najväčšie preskupovanie voličov od pádu HZDS. Smer sa postupne prepadáva, prichádzajú nové strany a dnes je ťažko predpovedateľné, ku komu bývalí voliči Smeru pôjdu. Môžeme s veľkou pravdepodobnosťou povedať, že Fico štvrtú vládu nezloží. Ono to nebude prvý krát, kedy premiér z tohto tábora prežije na vrchole presne 3 volebné obdobia. Mečiarovi sa to taktiež štvrtý krát už nepodarilo. Otázne je, čo bude potom. Na to dnes s istotou nedokáže odpovedať nikto.

Do slovenskej politiky prichádza ďalšia vlna nových strán. Ťažko v tejto fáze pomenovať tento prúd. Nič výstižné a dobre znejúce mi nenapadlo. Tieto nové strany: Spolu a Progresívne Slovensko charakterizuje dajme tomu odmietnutie pravo-ľavého spektra. No tak dobre, pracovne teda „stred“.

Progresívne Slovensko sa netají tým, že má veľký záujem prilákať ľudí sklamaných zo Smeru, aj preto zdôrazňujú, že z pohľadu toho, čo je dnes v parlamente, sú naľavo. Avšak inak v strede! No zas, ako nazvať stranu, ktorá má medzi zakladateľmi niekdajších libertariánov a predsedu bývalého člena mládežníckej organizácie SDĽ.

To Beblavý a spol. to aranžujú skôr do takého odborného tímu. Uvidíme, čo z toho všetkého nakoniec bude.

Každopádne, čo sa môže diať je, že nastane tzv. druhý zlom. V našej jazierkovej terminológií „veľká búrka“. Prvý nastal, keď sme vymenili štiepiacu líniu mečiarizmus antimečiarizmus za ľavica verzus pravica. Ale ak to pôjde tak, ako v minulých voľbách, že „tábor rýchlych riešení“ bude úspešne vykrádať voličov pravici aj ľavici. Ba čo viac, nebodaj sa to podarí aj tzv. „stredu“, už ani pravo-ľavé delenie nebude mať zmysel.

Ako to uzavrieť. Povedzme, že príbeh o dvoch oblakoch dlho charakterizoval slovenskú politiku. Ale je otázne, či to tak ostane. Sme v situácií, keď Kollár, pravičiar z presvedčenia, berie voličov ľavice tak ako pravice. A na druhej strane vzniká liberálna strana, ktorá má tiež ambíciu loviť v ľavicových vodách. Už bude veľmi ťažké hovoriť o dvoch prúdoch. Každopádne, všetko je otvorené, môže to dopadnúť všelijak.

To, kde nakoniec zaprší, má v konečnom dôsledku v rukách aj tak len príroda. Pre tento krát asi nahraďme slovné spojenie „je to vo hviezdach“ na „je to v oblakoch“.

#politika#myslenie

profile image

Ľudská bytosť, ktorá rada premýšľa a tvorí.