Richard Golian


profile image

Richard Golian

Ľudská bytosť, ktorá rada premýšľa a tvorí


Verejný zápisník en es fr sl

Naša ľahostajnosť

, 9.7. 2018 ,

Mám to šťastie, že som sa narodil do krajiny, ktorá je spravovaná systémom parlamentnej demokracie. Nie je to samozrejmosť, je to výsada. Aj keď si to mnohí z nás neuvedomujú.

Ten najzákladnejší význam demokracie je ten, že nikto sa sám nemôže ujať moci, tá pochádza od občanov.

Parlamentná demokracia je pre nás ale aj školou. Sme ľudia, robíme chyby.

Tou najzávažnejšou je podľa mňa ľahostajnosť. Čím sa o politiku budeme zaujímať menej, tým nám budú vládnuť horší a neschopnejší. A čo je horšie, pri tom, ako nám tí horší a neschopnejší vládnu, máme tendenciu inklinovať k niekomu, kto sa zdá byť na to zlé a neschopné vládnutie rovnako naštvaný, ako my sami. Zdá sa nám, ako by hovoril presne to, čo chceme počuť. Nepovie toho veľa, nehovorí konkrétne. Človek si však povie, „ten im to aj tak ukáže, ten im bude pozerať na prsty, ten v tom narobí poriadok.“ Toto si povedať, odvoliť a ďalšie 4 roky sa nezaujímať, je len pokračovanie v tej istej ceste, ak nie nabehnutie na cestu horšiu.

Sami krajinu nespravujeme a robiť to nechceme, chceme robiť to, čo napĺňa nás. Či už pestovať ovocie, prevádzkovať penzión či trebárs robiť plavčíka. Preto máme našich zástupcov, ktorých si volíme. Spravujú krajinu, hospodária s peniazmi nás všetkých. Už ale veľmi nesledujeme, ako si svoju prácu vykonávajú.

Prirovnám to k niečomu inému. So skupinou známych sme sa rozhodli ísť na chatu. Skladáme sa na ubytovanie a jedlo po niekoľko eur. Predpokladám, že každého z nás bude zaujímať, ktorým smerom sa pôjde, či do hôr alebo k vode a či nájde na stole niečo, čo mu chutí.

Povedzme, že tu je ten balíček peňazí 500 eurový. No... ale pri spravovaní krajiny hovoríme o 16tich miliardách, od ktorých závisí napríklad to, či naďalej budeme na chvoste Európskej únie v tom, koľko rokov sa dožívame v zdraví. Alebo to, či bude fungovať elementárna spravodlivosť a každý si bude pred zákonom rovný. Na zváženie, či to stojí za našu pozornosť.

Našou ľahostajnosťou to tým politikom až priveľmi uľahčujeme. Tým, že nesledujeme to, ako vykonávajú svoj mandát, môžu ísť kľudne aj celé štyri roky proti našim záujmom. Stačí im pred voľbami prísť do televíznych debát, v ktorých budú hovoriť (väčšinou dookola opakovať) naučené frázy, ktoré chce volič počuť. Čím sa človek o činnosť svojho zástupcu v parlamente bude zaujímať viac, tým viac sa slová musia pretavovať do činov. Jednak politikovi príde vysvedčenie za 4 roky vo voľbách, kde to uvidí. A nebude to len ohodnotenie hereckého výkonu v predvolebnej debate. Na politika to ale môže vplývať už počas volebného obdobia, pri verejných zhromaždeniach, iniciatívach či petíciách. Ak sa zaujímať bude jeden, tak je to presne ten typ voliča, ktorý väčšinu politikov nebude zaujímať, pretože je ťažké získať jeho hlas. Preto je kľúčové to, koľko nás je.
#myslenie#politika

profile image

Ľudská bytosť, ktorá rada premýšľa a tvorí