Richard Golian


profile image

Richard Golian

Narodený v Banskej Bystrici. Študent politológie a medzinárodných vzťahov na Univerzite Karlovej.

Ľudská bytosť, ktorá rada premýšľa a tvorí. (rg, 2018)


Verejný zápisník Français, Castellano, English

Zeman vs Univerzity

, 28. október 2016 ,

"Po udalostiach posledných dní sme sa my, študenti a študentky českých vysokých škôl, rozhodli ozvať proti chovaniu prezidenta Českej republiky. Opakované nepozvanie rektorov na oslavy hlavného českého štátneho sviatku bolo len ďalšou v rade udalostí, ktorými prezident útočí na akademicku obec a znevažuje jej postavenie v spoločnosti." Pod vyhlásenie sa podpísalo 51 študentských spolkov a iniciatív z celej krajiny.

V dusnej atmosfére sa oslavuje štátny sviatok v Českej republike. Je ovplyvnená konfliktom prezidenta s akademickou obcou. Tento konflikt sa vyhrotil práve v posledných dňoch, keď prezident Miloš Zeman odmietol pozvať na oficiálne oslavy na hrad Mikuláša Beka, rektora Masarykovej Univerzity.

A z najväčšieho štátneho sviatku sa zrazu stáva hradná párty priaznivcov a kamarátov Zemana. V zmysle, odporuješ? Nesúhlasíš? tak nečakaj že niekto tvoje zásluhy pre spoločnosť či schopnosti ocení. Pozvánka ti jednoducho nepríde.

Táto situácia má za následok odmietnutia účasti na oficiálnych oslavách zo strany ďalších rektorov. Tí sa dnes zišli pri soche T. G. Masaryka s mohutnou podporou nás študentov. Postupne prehovorili rektori aj zástupcovia študentských spolkov. Následne sme si všetci spolu zaspievali študentskú hymnu Gaudeamus Igitur. Celé toto stretnutie nebolo v zmysle toho, aby sme prezentovali vlastné politické názory, išlo o dôstojné uctenie si štátneho sviatku.profile image

Narodený v Banskej Bystrici. Študent politológie a medzinárodných vzťahov na Univerzite Karlovej.

Ľudská bytosť, ktorá rada premýšľa a tvorí. (rg, 2018)