Richard Golian


profile image

Richard Golian

Narodený v Banskej Bystrici. Študent politológie a medzinárodných vzťahov na Univerzite Karlovej. (rg, 2016)

Ľudská bytosť, ktorá rada premýšľa a tvorí. (rg, 2018)


Verejný zápisník Français, Castellano, English

Školstvo na samom dne

, 13. september 2016 ,

Na strednej škole ma vcelku zaujímal jeden predmet. A preto pri voľbe nepovinných predmetov som neváhal a navolil si z neho hodín čo to len šlo. S veľkým záujmom som rád veci riešil do hĺbky a tak som sa raz svojho vyučujúceho na niečo spýtal. Odpoveď bola:

„neviem ti odpovedať, vieš, ja nie som dobrý (..biológ/matematik/informatik.. nechcem konkretizovať) a preto to učím."

Táto moja skúsenosť vystihuje presne celú podstatu veci. Hlavným problémom je určite kvalita ľudí pracujúcich v školstve. Problém, ktorý ale riešime interaktívnou tabuľou v každej triede a tabletmi.

Povie mi niekto, čo dá interaktívna tabuľa vyučujúcemu, ktorý do svojho predmetu tiahne vlastné názory. Obhajuje ich argumentami, ktoré používajú neonacisti.

Spomeniem druhý príklad, ktorý som síce nezažil na vlastnej koži, ale stal sa na strednej škole, kde som študoval.

Istá vyučujúca po voľbách vyčítala žiakom, že oni môžu zato, že Kotlebova strana sa dostala do parlamentu, aj keď nevedela o nikom, kto by ho z tých žiakov volil. Proste si vypočula analýzu na markíze, ktorá hovorila, že mal úspech u prvovoličov. Myslela si, že zato môžu asi všetci stredoškoláci. Osveta podľa nej na mieste nie je, zato výčitky a obviňovanie áno.

Vôbec ju nenapadlo to, že vyučujúci z vedľajšieho kabinetu na svojich hodinách si neodpustí povedať že EU je umelý projekt a musí sa rozpadnúť. Že vyučujúca čo pred pár rokmi tie deti učila nezabudla na každej hodine velebiť prezidenta Ruskej federácie a každé slovo proti nemu odsudzovala. V čase keď mala nezaujato podávať svojim žiakom informácie, im básnila o tom ako Putinovi písala listy. Áno, na internete je veľa informácií a veľa z nich sú bludy. Ale keď tie decká nepočujú kvalitný nezaujatý výklad ani v škole. A potom sa im vyčíta koho volili, tak je to azda chyba tých mladých?

Jedno pozitívum narazenia na dno ale je, hádam to môže ísť už len hore. Pôjde to ale len tak, že prilákame do škôl kvalitu. A to nepôjde bez adekvátneho finančného ohodnotenia.

Najhorším protiargumentom nato je, že budeme len viac vyhadzovať peniaze na tých istých učiteľov. Samozrejme že to tak v prvých rokoch bude. Ale to čo docielime je väčšia konkurencia na pedagogických vysokoškolských odboroch. Noví kvalitní absolventi, ktorí tých menej kvalitných postupne vytlačia. O to by sme sa mali snažiť!

profile image

Narodený v Banskej Bystrici. Študent politológie a medzinárodných vzťahov na Univerzite Karlovej. (rg, 2016)

Ľudská bytosť, ktorá rada premýšľa a tvorí. (rg, 2018)