23. júna 2019 Protest na Letnej
Poznámky, eseje & príbehy

Kto sme, čo sme...

11.8.2018

Stretávam sa s ľuďmi, ktorí majú rôzne pohľady na svet. V poslednom čase som s nimi absolvoval niekoľko zaujímavých rozhovorov. Objavovalo sa v nich slovo Západ, vždy v inom kontexte.

„Mali by sme ísť na trip autom, ale láka ma len Západ.“

V inom rozhovore:

„Na Západe to tak funguje.“

Zaujímavé bolo postupom rozhovoru zistenie, že to tak funguje vlastne len v USA. Tak teda, čo je to ten Západ? Nechcem tu rozoberať nejaké obsiahle štúdie, v podstate ma viac zaujíma to, ako je ten pojem vnímaný úplne bežnými ľuďmi. Prvý krok bežného človeka, ktorý hľadá význam pojmu, bude asi Wikipédia. Čo nám ona povie o slove „Západ“ resp. „západný svet“? Záleží to od kontextu. Najčastejšie sa ale používa ohraničenie na obrázku:
western world map A povie vám to vo viac než 50 jazykoch. Napríklad aj v ruštine sa dozvieš, že Slovensko je súčasť západného sveta, avšak v slovenčine nie. Symbolické všakže. Ako je to teda, kto sme, čo sme. Skúsim iba pár poznámok k tomu.

Áno, Slovensko bolo súčasťou bývalého východného bloku resp. východnej Európy, pri jej rozdelení počas studenej vojny. Preto sa dnes niekedy stretneme s označením východná Európa.

To isté Slovensko je ale považované za súčasť západného sveta. To, kto sme, čo sme sa dá mimo iné vidieť na našej kultúre, architektúre (gotické katedrály), písme, ktorým píšeme (latinka), na veciach, v ktoré veríme (západné kresťanstvo) a dnešnou optikou napríklad aj na našom politickom zriadení.