Richard Golian

Narodený v roku 1995. Absolvent Univerzity Karlovej. Vedúci výkonnostného oddelenia v Mixit.

#myjourney #myfamily #digital #darkness #security #finance #politics #cognition #health

English Castellano Français

Richard Golian

Zdravím, som Richard. Na tomto blogu zdieľam myšlienky, osobné príbehy — a aj to, na čom práve pracujem. Dúfam, že vám tento článok prinesie hodnotu.

Čo chcem od Európskych inštitúcií?

Autor: Richard Golian21.11.2018

Už je to nejaký čas, sedel som v parku a počul som zaujímavú myšlienku. Bolo to v súvislosti so zrušením spoplatneného roamingu.

„Konečne nám tá EU na niečo je.“

Každý nachádza zmysel vecí spôsobom sebe vlastným, podľa toho, čo považuje za dôležité, prospešné atď.. Podobne vznikajú aj naše požiadavky, ako napríklad tie, čo chceme od inštitúcií. Väčšinou tých vecí bude viac, predsa len sa asi vždy nájde tá, ktorú považujeme za najdôležitejšiu.

Čo chcem od Európskych inštitúcií predovšetkým? To isté, čo od Slovenských.

Aby pravidlá platili. Myslím, že to je základ, na ktorom každé spoločenstvo musí stáť. Veľa ľudí si povie, čo? Zmyslom Únie pravidlá? Aký to má zmysel? Na začiatku príbehu integrácie to boli pravidlá týkajúce sa uhlia a oceli. Tieto pravidlá zmenili región, v ktorom štáty medzi sebou nezmyselne bojovali a obyčajní ľudia nezmyselne umierali na miesto, kde ozbrojený konflikt už ani len neprichádza do úvahy.

Pravidlá nás dnes chránia, resp. v prípade, že je tu niekto, kto vyžaduje ich dodržiavanie. Ide najmä o základné pravidlá, na ktorých Únia stojí, dodržiavanie zásad právneho štátu či sloboda prístupu k informáciám. A to aj v prípade, ak som občanom členského štátu, ktorého predstavitelia sa vydávajú na dobrodružstvo obmedzovania týchto práv.

Niektorí ľudia však nemajú pocit, že sa pri vynucovaní dodržiavania pravidiel pristupuje ku každému rovnako. Tu prichádzajú do úvahy dve možnosti.

Prvá, ak ten, ktorému sme zverili moc (Napríklad inštitúcie EÚ), nepristupuje vždy ku všetkým rovnako, môžeme tvrdiť, že sa pravidlá nemusia dodržovať vôbec. Dáva strašne veľký zmysel združiť sa do celku, aby v ňom platili pravidlá a potom chcieť, aby neplatili. Poprieť zmysel toho spoločenstva. Schizofrénia mnohých predstaviteľov členských štátov. Pozor, z ich úst to môže vyznieť, že to, že od nich niekto vyžaduje dodržiavanie pravidiel, je útokom na občanov. To je ich jediná záchrana, keď sa zakryjú nami a budú nám tvrdiť, že sa útočí na nás všetkých. Pritom sa od nich len vyžaduje, aby dodržiavali pravidlá a vyžaduje to od nich niekto, koho sme na to poverili. Odpoveď v zmysle, tak nech sa nedodržiavajú vôbec, sa dá prirovnať k situácii, v ktorej nepožadujeme trestať daňových podvodníkov, ak jeden daňový podvodník nebol potrestaný.

Druhou možnosťou je investovať čo najväčšie úsilie, aby pravidlá platili pre všetkých rovnako. To však neznamená len pochváliť Úniu, ak sa nám selektívne vymáhanie pravidiel hodí. Nie, podľa mňa treba povedať fajn, tu to je tak, ako má a energiu vložiť do toho, aby to platilo vždy. Ak má mať nejaké spoločenstvo zmysel, tak má väčší zmysel investovať energiu do toho, aby to fungovalo vždy, ako do toho, aby to nefungovalo nikdy. Tak ako má zmysel investovať energiu do toho, aby boli potrestaní všetci daňoví podvodníci namiesto toho, aby nebol potrestaní nikto.

Prečo o tom vôbec hovoriť? Čo už len zmôže občan Únie, jeden z pol miliardy? Má volebné právo. Nie je to ale jediný spôsob. Ide to aj inak. Pred voľbami klásť jednotlivým kandidátom otázky, pri ktorých nie je jasné, akú odpoveď chceme počuť. Pri nejasnej odpovedi treba spozornieť. Sú kandidáti, ktorí sa chcú svojou odpoveďou za každú cenu zapáčiť a keď nemajú ako, tak radšej nedajú jasnú odpoveď.

Občan Únie má však rôzne možnosti aj mimo volebného obdobia. Celoeurópske petície, ktorými sa pri naplnení podmienok musia inštitúcie zaoberať. Organizujú sa aj toľko (politikmi) kritizované verejné zhromaždenia. Sledujme aspoň trošku čo sa deje, kontrolujme politikov. Únia, to je pol miliardy občanov, bez nás by to nedávalo zmysel, tie inštitúcie nám majú slúžiť. Je na nás, koľko energie do toho dáme.

Akoby povedal George Bernard Shaw:

"Democracy is a device that insures we shall be governed no better than we deserve."
Richard Golian

Ak máte nejaké otázky alebo spätnú väzbu, pokojne mi napíšte na mail@richardgolian.com.

Kríza dôvery strednej triedy môže spustiť ďalší pád akciových trhov

20.4.2025 Ten, kto príde o prácu a stratí istoty, predáva akcie buď hneď – pretože musí – alebo... 513

AI revolúcia: čas prenechať robotickú prácu skutočným robotom?

18.4.2025 Táto debata mi prišla podnetná, o čom svedčí aj to, že píšem tento príspevok... 372

Do čoho dnes investujem? Odpovedi musí predchádzať iná otázka.

13.4.2025 Dostávam otázky, čo tento rok robím so svojimi financiami... 450

Vytvoril som si vlastné analytics v spolupráci s AI – bez potreby cookie lišty a v súlade s GDPR

13.4.2025 Umelá inteligencia dnes mení moje predstavy o tom, čoho všetkého som schopný... 629

Tržby z Európy pod lupou - Dopad bojkotu amerických značiek

22.3.2025 Výsledky za Q1 2025 otvoria viaceré zásadné otázky smerom do budúcna... 756

Zmenil som denný režim. V rannom tichu som najproduktívnejší

21.3.2025 Povedal som si, že potrebujem režim... 363

Ako môže AI rozpletať siete podvodov a korupcie?

16.3.2025 Čím viac nad tým premýšľam, tým viac si uvedomujem, o akú zásadnú tému ide... 443

Strach je užitočný: AI a robotizácia ako hrozba pre našu bezpečnosť

15.3.2025 Technológie môžu urobiť terorizmus anonymným a dostať ho do úplne iných rozmerov. 704

Nepremýšľame, len konzumujeme.

8.3.2025 Skutočné myslenie vyžaduje námahu a prináša riziko... 530

O čom je výkonnostný marketing? Ako ho mení umelá inteligencia?

6.3.2025 Výkonnostný marketing nie je len o reklamách, dátach a analýzach... 520

Richard Golian: Business Intelligence, automatizácia a výkonnosť

Moje hlavné aktivity Rád by som vám predstavil moje hlavné aktivity v oblasti E-commerce. 6104