Na slovenskú politiku sa nedá pozerať. A samo sa to neopraví.
Autor: Richard Golian16.9.2024
Minulý týždeň som si vyskúšal sebatrýznenie, pozrel som si po dlhšej dobe politické debaty v slovenských televíziách. Namiesto toho, aby v nich politici riešili, čo a ako na Slovensku zlepšiť (školstvo, zdravotníctvo, dôchodkový systém atď.), riešili len sami seba. Vzájomne sa obviňovali z korupcie, rodinkárstva, netransparentnosti. Vzájomne sa obviňovali z vecí, ktoré by nemuseli byť témou, keby sme mali silné fungujúce inštitúcie, ktoré vyžadujú dodržiavanie pravidiel a postihujú tých, ktorí ich porušujú.
Potrebujeme dobudovať inštitúcie nielen na Slovensku, ale aj v Európe. Slovensko má velkú výsadu. To, že je v Európskej únii. V prípade, že sa slovenskí politici snažia sabotovať správne fungovanie štátnych inštitúcií, je tu európska inštancia, ktorá to môže napraviť. Aj sa to dnes deje, ale nie vždy, a nie vždy šťastným spôsobom, a to mnohokrát aj preto, že ani európske inštitúcie nie sú dobudované, niektoré ešte ani nemáme, a tie, ktoré máme, často majú len obmedzené možnosti na vymáhanie pravidiel. A tá najväčšia páka, ktorú EU má, pozastavenie eurofondov, je často nahrávka na smeč demagógom v členských štátoch. Nie je to domyslené, je čo zlepšovať.
Ja som už o tom, že chcem od slovenských a európskych inštitúcii, aby lepšie vymáhali dodržiavanie pravidiel, písal v roku 2018. A poviem vám, že mňa o tom už písať nebaví, je to ako dookola opakovať, že 1 a 1 sú 2. Áno, urobili sa odvtedy aj nejaké pozitívne zmeny, napríklad vznik Európskej prokuratúry, ale to nestačí. Je potrebné na to nadviazať, posilniť ju a zreformovať Europol (Európsky policajný úrad) a OLAF (Európsky úrad pre boj proti podvodom) tak, aby mali reálne páky na to, aby mohli adresne všetkým, ktorí porušujú pravidlá, klepnúť po prstoch. Dnes sa to v takej miere, akú si predstavujem, nedeje, a nabral som dojem, že ono sa to nejakým prirodzeným vývojom ani samo neurobí. Je potrebné z toho urobiť politickú tému, otvárať o tom verejnú diskusiu, a pred voľbami tú otázku položiť jasne, chcete súčasný stav alebo reálnu zmenu?
Reálnu pozitívnu zmenu, reformu a posilnenie európskych inštitúcií, ponúka celoeurópske hnutie Volt Europa, ktorého súčasťou som od roku 2019. Medzičasom získalo niekoľko kresiel v Európskom parlamente a má desiatky tisíc členov naprieč Európou.
Na to, aby sa táto reforma mohla realizovať, to však ešte zďaleka nestačí. Je potrebné, aby hnutie Volt Europa malo zastúpenie v domácej politike, vo vláde. Z určitého hľadiska je to ešte doležitejšie ako kreslá v Europarlamente, pretože každá takáto zmena nemôže byť vykonaná bez spoluúčasti členských štátov EÚ. Je pred nami teda ešte veľa práce.