
Zdravím, som Richard. Na tomto blogu zdieľam myšlienky, osobné príbehy — a aj to, na čom práve pracujem. Dúfam, že vám tento článok prinesie hodnotu.
Prúser! Neporiadky v informáciách, chybné interpretácie a nezmyselné kroky
Autor: Richard Golian12.2.2025 English Castellano
Mám zvláštny vzťah k neporiadkom v dátach. Na jednej strane ma vedia rozčúliť – stane sa, že vybuchnem ako sopka, keď zistím, že kvôli neporiadku sa nejednalo správne. Obzvlášť, keď to tak bolo dlhodobo a malo to veľký negatívny dopad. Špeciálne vtedy, keď si uvedomím, že som na to mohol prísť už skôr. Na druhej strane ma však riešenie týchto situácií dokáže vtiahnuť do flow, stavu, keď sa do niečoho ponorím a vypnem okolitý svet.
Uvedomil som si, že na mieste, kde je všetko perfektne zorganizované, všetky informácie sú presné, všetci zúčastnení presne vedia, čo nám tie informácie hovoria, a vedia ich zasadiť do kontextu celého organizmu, by som sa asi nudil.
Jedným z príkladov takéhoto miesta je príliš jednoduchý organizmus. Keď ma v minulosti kontaktovali s ponukou z jedného z najznámejších slovenských e-commerce projektov, jednak som nemal záujem zmeniť pôsobisko, ale zároveň som si kládol otázku: čím im tam môžem do budúcna výraznejšie prispieť? To je príliš jednoduchý biznis – kúpia a predajú, kúpia a predajú. Ničím ma to nezaujalo, nevidel som v tom žiadne intelektuálne dobrodružstvo. Nevidel som v tom možnosť dostať sa do úplne nových situácií a pri ich riešení sa niečo nové naučiť.
Moje miesto je inde – tam, kde vidím džungľu, kde zdanlivo nie je možné sa dokonalo vyznať, kde sa väčšina miestnych vyzná len vo svojej oblasti, a vtedy ma to začne baviť. Vtedy mi pol dňa ubehne ako polhodina.
Tá džungľa môže vyzerať všelijako. Nechcem ísť do konkrétnosti, budem to držať v obecnejšej rovine, aj keď si uvedomujem, že to môže byť pre čitateľa málo zrozumiteľné. Začína to tým, že je to jeden z tých zložitejších organizmov. A v takomto organizme sa môžeme stretnúť so štyrmi typmi nástrah, pokiaľ ide o prúsery, ktoré súvisia s prácou s informáciami.
S tým, že zodpovedná osoba za určitú vec nepracuje s číslami, s ktorými by pracovať mala, keď sa rozhoduje – buď z nedostatku aktuálnej pozornosti, znalostí, času, alebo, čo je najhoršie, z vedomého nezáujmu o čísla pri vedomí toho, že keby im porozumela, rozhodovala by sa lepšie.
Druhou nástrahou sú nepresné informácie, napríklad nejaké čísla. Bežne vo firmách alebo iných organizáciách znamená druhá nástraha to, že nejaké štatistiky, reporty, dashboardy nefungujú správne, že je tam chyba v zbere dát alebo ich výpočte.
Tretia nástraha je, že máme presné čísla, ale hovoria nám niečo iné, než si myslíme. Napríklad prehľad počtu nejakých položiek, ktorý z logických dôvodov z hľadiska toho, na čo je primárne určený, niektoré položky neukazuje, alebo ich ukazuje až po prepnutí nejakého filtra a podobne.
No a štvrtá nástraha je tá, že síce máme presné čísla a aj vieme, čo nám samé o sebe hovoria, ale nevieme ich zasadiť do kontextu zložitého organizmu. Takže v podstate nevieme, čo všetko nám hovoria, do akých súvislostí ich musíme zasadiť, aby dávalo zmysel s nimi pracovať. Ak na základe nich jednáme bez ďalšieho kontextu, môže z toho byť prúser.
Tretia a štvrtá nástraha súvisí s interpretáciou dát. Vedel by som vám povedať niekoľko príkladov, kde zdanlivo 0 v nejakej štatistike zďaleka neznamenalo, že niečoho je reálne 0, keď sa na to pozrel niekto v kontexte zložitého organizmu. Keď vedel, čo presne mu tá 0 hovorí, a keď si uvedomoval zložitosť súvislostí – to, kde sa nachádzajú ďalšie čísla, ktoré si musí overiť, ak chce vedieť číslo zodpovedajúce realite.
Pokračuj v čítaní:
Chcete sa ponoriť hlbšie do témy, vidieť moje myšlienkové pochody a mať možnosť položiť mi doplňujúcu otázku? Plná verzia tohto príspevku vám bude zaslaná na váš email.

Ak máte nejaké otázky alebo spätnú väzbu, pokojne mi napíšte na mail@richardgolian.com.