
Zdravím, som Richard. Na tomto blogu zdieľam svoje myšlienky, nie investičné poradenstvo. Toto nie je odporúčanie na nákup alebo predaj cenných papierov.
Z investorov zbytočný medzičlánok, z burzy kasíno a z celého internetu online hra
Autor: Richard Golian17.5.2025 English Castellano
Investor bol kľúčovou postavou kapitalistického sveta. Poskytoval kapitál podnikateľovi, ktorý mal nápad, energiu a chuť budovať niečo nové. Bol to obchod: kapitál výmenou za podiel na budúcej hodnote. Fungovalo to. A niekde stále funguje. Prečo o tom teda hovorím v minulom čase? Zmeny, ktoré prichádzajú s prudkým nástupom umelej inteligencie a robotizácie, naznačujú inú budúcnosť.
To, čo bolo vzácne, stráca hodnotu
Dnešný svet je ťažko predpovedateľný, ale môžeme sa pri predpovedi budúcnosti odraziť aspoň od súčasných trendov a zákonitostí.
Keď máme pocit, že sa všetko trasie a nemáme sa pri úvahe čoho chytiť, môžeme sa oprieť aspoň o fyziku. Tá hovorí, že v uzavretom systéme energia nevzniká ani nezaniká – len sa mení z jednej formy na inú. A navyše, takéto systémy majú prirodzenú tendenciu vyrovnávať rozdiely.
Tak, ako sa vo fyzike prirodzene vyrovnáva tlak, aj v ekonomike sa cena prispôsobuje rozdielom medzi ponukou a dopytom. Keď je dopyt vysoký a ponuka nízka, cena rastie. Keď ponuka prevýši dopyt, cena klesá. Trh, rovnako ako fyzikálny systém, smeruje k rovnováhe.
Ak však v novom svete začne byť ponuka takmer nekonečná – pretože AI dokáže generovať riešenia, produkty a služby bez ľudskej práce a s takmer nulovým nákladom – potom je otázne, aký bude dopyt. Teda, kto bude chcieť všetky tie výsledky, ktoré systém vyprodukuje.
Dnešné trendy podľa mňa smerujú k tomu, že mnoho vecí stratí hodnotu. To, čo má dnes miliardovú hodnotu, môže mať o tri roky hodnotu kalkulačky, žiarovky alebo kolesa. Ak to tak je, je to zásadná vec, nemyslíte? Mnoho ľudí vkladá všetky svoje úspory do vecí, ktoré dnes pôsobia ako vysoko hodnotné. Hovoríme napríklad o autonómnych elektrických vozidlách, systémoch poháňaných AI, ktoré firmám a organizáciám zautomatizujú tok informácií, alebo celý marketing, či softvérový vývoj.
Čo ak sa k takýmto veciam budeme už za pár rokov správať ako dnes ku kalkulačkám? Podľa mňa to nie je až tak šialená predstava. Malo by to zásadný vplyv na fungovanie sveta financií.
Kapitál nebude mať hodnotu a z burzy bude kasíno
Doteraz bolo najväčšou brzdou podnikania to, že bolo drahé niečo vybudovať. Trebalo zaplatiť za továreň, zamestnancov, distribúciu, marketing. Preto bolo potrebné získať investície – na to slúžil investor. Poskytol kapitál, ktorý nebol bežne dostupný. Ako to bude v budúcnosti?
Založiť firmu stojí stále menej. Automatizované systémy nahrádzajú desiatky ľudí. AI vie naprogramovať, vymyslieť produkt, analyzovať trh, pripraviť stratégiu aj napísať predajný text. Človek s prístupom k dostatočne silnému modelu AI môže za víkend postaviť niečo, čo by kedysi trvalo mesiace.
To, čo stráca hodnotu, je aj samotný kapitál. Keby sme išli o krok ďalej, povedali by sme, že naše moderné peniaze nikdy hodnotu nemali. Ale povedzme, že pri podnikaní mala hodnotu viera, že peniaze majú určitú hodnotu – pretože si za ne podnik mohol kúpiť ľudí, stroje a ďalšie potrebné veci. Keď však ľudí nebude potrebovať a výstupy strojov a algoritmov stratia kvôli nekonečnej ponuke svoju cenu – na čo mu bude ďalší kapitál a na čo mu bude investor?
Pokračuj v čítaní:
Chcete sa ponoriť hlbšie do témy, vidieť moje myšlienkové pochody a mať možnosť položiť mi doplňujúcu otázku? Plná verzia tohto príspevku vám bude zaslaná na váš email.

Ak máte nejaké otázky alebo spätnú väzbu, pokojne mi napíšte na mail@richardgolian.com.