Richard Golian

Richard Golian

absolvent Univerzity Karlovej, vedúci výkonnostného oddelenia v Mixit s.r.o. a zástanca reformy EÚ.

#myjourney #myfamily #digital #darkness #security #finance #politics #cognition #health

Budúcnosť práce s nástupom AI a robotizácie

Autor: Richard Golian22.2.2025 English Castellano

V poslednom čase sa často stretávam s otázkou: „Ktoré profesie prežijú technologickú revolúciu a nástup umelej inteligencie?“ Na prvý pohľad to znie logicky – veď kto z nás by nechcel vedieť, či jeho práca bude mať význam aj v budúcnosti? Možno by sme sa však mali pýtať inak.

Čo budú ľudia o 10 rokov naozaj potrebovať? Aké problémy budú musieť riešiť, aby mohli nielen prežiť, ale aj žiť dobrý život? Ak na to dokážeme odpovedať, nakoniec nás to privedie späť k pôvodnej otázke.

Prežitie

Začnime od základu. Bez čoho sa jednoducho nedá žiť? Bez vody, jedla, dýchateľného vzduchu a ďalších podmienok nevyhnutných na prežitie. Už len o tom, aké jednotlivé potreby a potenciálne problémy z toho vyplývajú, by sa dal napísať samostatný blogový príspevok.

Za nevyhnutné pre prežitie dnes považujeme aj ďalšie veci:

Bezpečie. Fyzická bezpečnosť zostáva základom pre všetko ostatné. V prostredí plnom neistôt bude ochrana pred hrozbami – od prírodných katastrof až po sociálne nepokoje – kľúčová.

Bývanie. Budúcnosť prinesie otázky o tom, ako si zachovať bezpečné a dostupné bývanie.

Energiu. Získavanie, uchovávanie a efektívne využívanie energie pravdepodobne zostane aktuálnou témou aj o 10 rokov.

Zdravotnú starostlivosť a starostlivosť o starších. Ľudia potrebujú pomoc. Populácia starne. Pre mnohých bude táto pomoc kľúčová nielen pre dobrý život, ale aj pre samotné prežitie.

Dobrý život

Prežiť je jedna vec. Čo však potrebujeme na to, aby sme žili dobre? Podľa mňa je to zmysel. Potrebujeme, aby pre nás život a svet mali nejaký význam alebo aspoň aby sme boli na ceste k jeho hľadaniu. Keď to tak nie je, život sa zdá prázdny, nalieha na nás niečo, čo sa ťažko pomenúva. A prichádza úzkosť, ktorá je pre drvivú väčšinu ľudí neznesiteľná. (Čítajte viac na: Zmysel života v dobe strojov, algoritmov a umelej inteligencie)

Pre dobrý život podľa mňa tiež potrebujeme:

Slobodu. Každý ju podľa mňa potrebuje v istom zmysle mať alebo byť na ceste k jej získaniu. Je to však zložitejšia téma, ktorá by si zaslúžila svoj vlastný príspevok.

Duševné zdravie.

Informácie a schopnosť ich pochopiť. Byť schopný rozlišovať medzi podstatným a bezcenným, vierohodným a zavádzajúcim a na základe toho aj medzi správnym a nesprávnym sa stane jednou z najdôležitejších zručností.

Komunitu a vzťahy. Skutočné vzťahy a pocit spolupatričnosti majú a budú mať veľkú hodnotu.

Možnosť zapojiť sa do vecí verejných. Potrebujeme cítiť, že máme vplyv na prostredie, v ktorom žijeme. Možnosť ovplyvniť verejné dianie, zúčastniť sa rozhodovacích procesov, prispieť k spoločenským témam alebo jednoducho mať možnosť vyjadriť svoj názor. Byť aktívnou súčasťou niečoho väčšieho je pre mnohých neoddeliteľnou súčasťou dobrého života.

Ochranu a bezpečie blízkych ľudí. Dobrý život nie je len o individuálnom šťastí. Cítime sa lepšie, keď vieme, že naši blízki sú v bezpečí. Ochrana rodiny a priateľov, či už pred fyzickými hrozbami alebo psychickými výzvami, je a bude základnou potrebou.

Ochranu majetku.

Digitálnu bezpečnosť. Keď sa bude čoraz väčšia časť života odohrávať online, ochrana digitálnej identity a nášho majetku v digitálnom prostredí bude mať bezprecedentný význam. (Tu sa však vynára podotázka: aká je pravdepodobnosť, že sa tento trend – možno práve pre nedostatok digitálnej bezpečnosti – zmení? Táto téma by si zaslúžila samostatný príspevok.)

Vyriešia naše problémy roboty a AI?

Keď už máme predstavu o tom, čo bude dôležité, prichádza druhá otázka: Čo z toho všetkého zvládne hardvér a softvér a na čo bude stále potrebný človek?

Bude robot schopný starať sa o staršieho človeka s rovnakou empatiou ako človek? Dokáže algoritmus pochopiť hĺbku medziľudských vzťahov? Možno. Ale možno nie tak skoro. A chceme vôbec, aby algoritmus riešil hĺbku medziľudských vzťahov a náš zmysel života? Nechali by sme naše dieťa v rukách umelej bytosti, ktorú je možné hacknúť, aby mu ublížila?

Budúcnosť práce nebudú určovať len nové technológie, ale predovšetkým naše potreby a to, ako sa rozhodneme tieto potreby naplniť.

Udivuje ma sebavedomé používanie slov istota a kauzalita

23.3.2025 Písal o „istote“, akoby štatistika bola niečo ako fyzika newtonovského sveta... 224

Vraj som rekordman v priznávaní chýb

23.3.2025 Na porade bolo ticho. Riešili sme chybu, ku ktorej sa nikto nechcel priznať... 213

Tržby z Európy pod lupou - Dopad bojkotu amerických značiek

22.3.2025 Výsledky za Q1 2025 otvoria viaceré zásadné otázky smerom do budúcna... 300

Čo je to tá takzvaná umelá inteligencia? Ako sa líši od človeka?

22.3.2025 Aplikuje matematiku. Je to stále, keď to zjednodušíme, kalkulačka... 144

Zmenil som denný režim. V rannom tichu som najproduktívnejší

21.3.2025 Povedal som si, že potrebujem režim... 179

Ako môže AI rozpletať siete podvodov a korupcie?

16.3.2025 Čím viac nad tým premýšľam, tým viac si uvedomujem, o akú zásadnú tému ide... 313

Strach je užitočný: AI a robotizácia ako hrozba pre našu bezpečnosť

15.3.2025 Technológie môžu urobiť terorizmus anonymným a dostať ho do úplne iných rozmerov. 509

Nepremýšľame, len konzumujeme.

8.3.2025 Skutočné myslenie vyžaduje námahu a prináša riziko... 305

O čom je výkonnostný marketing?

6.3.2025 Výkonnostný marketing nie je len o reklamách, dátach a analýzach... 331

Neistá budúcnosť, nezodpovedané otázky

25.2.2025 Pýtajme sa tie správne otázky, kým ešte máme možnosť... 506

Richard Golian: Performance Manažment

Moje hlavné aktivity • Manažment rastu • Optimalizácia ROI (návratnosti investícií) • Business Intelligence • Marketing • Reklama • Predikcie • Budovanie teamu 5766