Najzaujímavejšie knihy, aké som čítal
Autor: Richard Golian4.2. 2024 English Castellano
Od raného detstva som bol vášnivým čitateľom. Keď sa obzriem späť, považujem sa za ideálne dieťa: buď som spal, sám sa hral, alebo kukal do kníh. Keď nad tým premýšľam, za posledných 28 rokov sa toho veľa nezmenilo.
Zaujímavé je, že som nepotreboval obrovskú zbierku kníh; vyhľadával som tie, ktoré ma najviac zaujímali. Tento prístup sa mi zdal logický – prečo sa uspokojiť s niečím horším, keď si môžete užiť to najlepšie, čo je k dispozícii? Aj keď si nepamätám prvú knihu, ktorá ma uchvátila, tak v období nástupu na základnú školu sa mojím stálym spoločníkom stala kniha o cicavcoch. Čítal som ju tak často, že sa mi rozpadla obálka. Zapamätal som si fakty o rôznych cicavcoch, charakteristiky a miesta výskytu.
S príchodom internetu však môj záujem o čítanie začal upadať. Technológia ma úplne pohltila, a vo veku 12 rokov som celé leto venoval učeniu kódovania webových stránok. Toto obdobie môjho života, mojou rodinou mylne považované za obyčajné hranie, bolo pre mňa bohatou vzdelávacou skúsenosťou. Možno o tom napíšem viac v budúcnosti.
Koniec strednej školy a návrat ku knihám
Keď som uvažoval o svojich univerzitných štúdiách, napriek skúsenostiam ako freelance web developer, som stratil záujem o tvorbu webu. Rozhodol som sa študovať medzinárodné vzťahy, politiku a filozofiu na Univerzite Karlovej.
Príprava na prijímacie skúšky ma viedla k tomu, aby som sa odpojil od internetu a utiahol sa do vedeckej knižnice v mojom rodnom meste, Banskej Bystrici. Tento rok bol jedným z najlepších v mojom živote, pretože mi poskytol pokoj a čas na hlbšie ponorenie do tém, ktoré ma zaujímali, ako napríklad chronológie kľúčových historických udalostí západnej civilizácie a skúmanie historických máp. Toto obdobie bolo pre mňa akýmsi znovuzrodením.
Stránka môjho blogu vznikla krátko potom, dokumentoval som na nej moje rastúce nadšenie pre fenomenológiu a rôzne prístupy k poznaniu, najmä počas mojich magisterských štúdií, ktoré spájali vedu a filozofiu.
Knihy, ktoré najviac ovplyvnili môj pohľad na život a svet
Môj detský zvyk opakovane čítať obľúbené knihy ma sprevádza dodnes, a preto som mnohé tituly čítal viackrát, pričom plánujem znovu prečítať najzaujímavejšie pasáže. Tieto knihy som zoradil podľa svojich súčasných preferencií.
- 8. Obrana Sokrata (Ἀπολογία Σωκράτους) od Platóna
Tento text ponúka Platónovo podanie Sokratovej obrany pred jeho odsúdením na smrť. Odporúčam ho každému pre jeho neoceniteľný vplyv na západné myslenie.
- 7. O bytnosti pravdy (Vom Wesen der Wahrheit) od Martina Heideggera
Čítať tento text bola náročná výzva, ktorá si vyžiadala dva roky intenzívneho štúdia na Karlovej univerzite, po ktorých som akurát získal pocit, že som začal chápať základy – pristupujte opatrne.
- 6. Fenomenológia ducha (Phänomenologie des Geistes) od Georga Wilhelma Friedricha Hegela
Toto dielo prichádza s dvojitým varovaním: jeho zložitosťou a neodvratnou zmenou perspektívy, ktorú ponúka, najmä prostredníctvom analýzy dialektiky Pána a Otroka.
- 5. Cvičenie v kresťanstve (Indøvelse i Christendom) od Sørena Kierkegaarda
Viac než len diskurz o viere, toto dielo ponúka hĺbkovú kritiku doby, vrátane dôsledkov Hegelovej racionality a prístupu modernej vedy, ponúkajúc perspektívu, ktorá rezonuje aj mimo náboženských hraníc.
- 4. Gorgias (Γοργίας) od Platóna
Odporúčam ju každému. Prečítajte si ju!
- 3. Pravda a metóda (Wahrheit und Methode) od Hansa-Georga Gadamera
Kniha, ktorá prehlbuje čitateľovo pochopenie filozofických a vedeckých diskusií, vhodná pre čitateľov naprieč širším spektrom odbornosti.
- 2. Bytie a čas (Sein und Zeit) od Martina Heideggera
Monumentálny text, ktorému som sa intenzívne venoval, pričom som niektoré pasáže čítal takmer stokrát. Potenciálnych čitateľov upozorňujem na jeho zložitosť. Presahuje bežné chápanie a vyžaduje si vedenie od tých, ktorí sú oboznámení s Heideggerovým myslením.
- 1. Osobné zápisky od Marka Aurélia
Moja kópia, plná poznámok a citátov od iných rímskych mysliteľov, je svedectvom mojej cesty s touto knihou. Odporúčam ju každému.